Ośrodek Wypoczynkowy KUKLE położony jest w północno-wschodniej Polsce, na skraju Puszczy Augustowskiej, nad brzegiem stanowiącego strefę ciszy jeziora Pomorze. Obiekt składa się z budynku hotelowego z zapleczem gastronomicznym, salami bankietowymi, Wiejskiej Chaty, oświetlonego kempingu dla przyczep i namiotów oraz jedynej w Polsce Glinianej Wioski, jedynej w Polsce Glinianej Wioski – z 20. unikalnymi, nowoczesnymi domkami aczkolwiek wybudowanych według technologii, stosowanych dawniej na pograniczu polsko-litewskim.
W pobliżu znajdują się 4 rezerwaty przyrody i Wigierski Park Narodowy, a w okolicy wiele atrakcji turystycznych, między innymi Kanał Augustowski, kajakowy szlak Czarnej Hańczy, bazylika i synagoga w Sejnach, klasztor kamedułów nad Wigrami oraz Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej – miejscem wizyty papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki w 1999r. Wycieczki do oddalonego o zaledwie 215km Wilna, a jeszcze bliżej Druskiennik, Kowna, Trok, stanowią dodatkową atrakcję pobytów w Kuklach. Zapraszamy zatem miłośników nieskazitelnej przyrody, wędkowania, grzybobrania, żeglowania, szkół przetrwania… Mamy nadzieję, że zarówno unikalne miejsce, kulinarne osobliwości, jak też dobre wyposażenie naszego ośrodka nie zawiodą Państwa oczekiwań.
Drewniana Wiejska Chata położona jest na skraju lasu tuż przy plaży. Składa się z salonu, dwóch sypialni na piętrze, pełnego węzła sanitarnego na parterze oraz w pełni wyposażonego aneksu kuchennego. Salon wyposażony jest w kolorowy telewizor. Przed chatą znajduje się duży taras doskonały na wieczorne grillowanie. Możliwe jest zakwaterowanie maksymalnie 8 osób.
Kuchnia Ośrodka Wypoczynkowego „Kukle” oparta jest tradycyjnej kuchni polskiej, aczkolwiek często nawiązuje do regionalnych sejneńskich potraw wiejskich z wykorzystaniem lokalnych produktów. Dla grup zorganizowanych, firm organizujących konferencje, spotkania możemy przygotować tzw. „kuklańskie jadło”:
Babka ziemniaczana
Babka jest to tradycyjna potrawa ziemniaczana. Najczęściej przygotowuje się ją ze świeżych młodych kartofli z uwagi na ich smak. Jest to potrawa bardzo tania i bardzo często podawana jako podstawowe obiadowe danie wiejskie. Babka ma zazwyczaj kształt kilkucentymetrowego jasnobrązowego „placka” a jej wielkość zależy od naczynia, w którym została upieczona.
Kołduny litewskie
Kołduny – małe gotowane pierożki z ciasta pszennego, nadziewane surowym mięsem z dodatkiem łoju nerkowego – zostały zapewne przyniesione na tereny Litwy w tym również w okolice Sejn przez Karaimów (vide Tatarów).
Bliny po litewsku
Pod nazwą bliny kryją się różnorodne potrawy występujące zarówno w Rosji jak i na Białorusi czy Litwie. W okolicach Sejn blin to placek ziemniaczany zapiekany z mięsnym farszem. W zestawie podaje się zwykle dwa bliny.
Chleb wiejski na kalmusie
Pieczenie chleba ma długą tradycję na Sejneńszczyźnie. Nie tylko w wiejskich chatach, ale i w miejskich domach w chlebowych piecach wypiekano chleb oraz różnego rodzaju bułki i ciasta. Ta zanikająca umiejętność powoli odradza się dzięki rozwojowi turystyki oraz powrotowi do żywności ekologicznej.
Chołodziec litewski / chłodnik
Chłodnik to zupa z dużą ilością warzyw, podawana na zimno. Szczególnie popularna jest latem i znakomicie uzupełnia zestaw obiadowy. Jest ona bardzo dietetyczna a jednocześnie pożywna.
Kartacze sejneńskie
Kartacze, to nazwa dawnych pocisków do ostrzeliwania piechoty i kawalerii. Były to kartonowe lub blaszane pudełka wypełnione czarnym prochem, siekańcami lub ołowianymi kulkami. Ta nazwa przylgnęła również do ziemniaczanych kul wypełnionych gałką mięsa nazywanych na Sejneńszczyźnie kartaczami.
Czenaki z Puńska
Jest to danie nietypowe zarówno w sposobie podawania jak, również w smaku. Czenaki podawane są w glinianych garnuszkach z przykrywką. Trzymające ciepło naczynia sprawiają, że czenaki do ostatniej łyżki są gorące i w trakcie jedzenia nie zmieniają smaku w wyniku stygnięcia.
Soczewiaki i kakory
Soczewiaki i kakory są rodzajem pierogów, których nadzienie stanowi zmielona soczewica, suto przyprawiona skwarkami. Są to dania bardzo smaczne, chociaż nieco ciężkostrawne. Spożywane przed pracami wiejskimi i w ich trakcie dawały sytość i energię.
Sery deserowe z Puńska
Sery wytwarzane tradycyjnymi domowymi metodami stają się coraz bardziej popularne. Wytwarzane są z naturalnego mleka pozyskiwanego od zwierząt hodowanych w miejscowych gospodarstwach. Krowy są tam żywione naturalnie, czyli trawą i sianem. Stanowi to gwarancję nie tylko dobrego smaku ale również ekologicznej czystości sera.
Sękacz sejneński / Bankuchen
Sękacz jest to ciasto robiące wrażenie swoim niepowtarzalnym kształtem i smakiem. Przypomina on owalny, lekko stożkowaty i pionowo ustawiony kloc drewna z którego boków wystaje mnóstwo różnej wielkości sęków. Całość ma apetyczny cieniowany jasnożółty kolor, przeplatany wewnątrz cienkimi brązowymi smugami. Sękacz przyciąga świeżym aromatem domowej świątecznej kuchni gwarantującym niezwykłe doznania smakowe.