Żeglarstwo

Żagle na Pomorzu

Jezioro Pomorze położone jest w północno-wschodniej Polsce, na południowych obrzeżach wsi Kukle, w gminie Giby (powiat sejneński). Jezioro jest zbiornikiem wytopiskowo-rynnowym o rozbudowanej linii brzegowej, porośniętej sosnowym borem Puszczy Augustowskiej. Są tu liczne zatoki, w większości łatwo dostępne, zakola z podmytymi brzegami, z żeremiami bobrów, powalonymi drzewami, liczne trzczcinowiska z „oczkami” i krzewami. Dno jest piaszczysto-żwirowe z licznymi górkami, wypłyceniami, o bogatej roślinności podwodnej.

Swoim kształtem jezioro przypomina bumerang – rogala. Dawniej akwen ten nazywano „morzem”. Nazwa ta była wynikiem slawizacji jaćwieskiego słowa mary, co oznaczało jezioro. Powierzchnia jeziora Pomorze wynosi 295,4 ha, długość 4,9 km, maksymalna szerokość 1,4 km, a maksymalna głębokość to 23,5 metra (średnia głębokość: 8,6 m). Lustro wody znajduje się123 m n.p.m. Jezioro Pomorze wspaniale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa.

Ośrodek Wypoczynkowy „Kukle” jest doskonałą bazą dla żeglarzy, windsurfingu, kajakarstwa: znajduje się w nim wspaniały pomost-przystań oraz baza noclegowo-gastronomiczna. Przez jezioro przepływa rzeka Marycha. Dolina rzeki jest szeroka, w dolnym odcinku zalesiona (Puszcza Augustowska). Źródła rzeki znajdują się w Polsce w okolicach Puńska (woj. podlaskie), przepływa przez Sejny, wpada do Jeziora Pomorze, następnie stanowi granicę polsko-litewską, a dalej litewsko-białoruską.

Na północ od wsi Czertok wpada do rzeki Czarnej Hańczy, jako jej lewobrzeżny dopływ. Rzeka Marycha jest nie tylko dużym wyzwaniem dla wytrawnych kajakarzy i miłośników surwivalu – jest alternatywą dla najbardziej znanego szlaku kajakowego Ziemi Augustowskiej – Czarnej Hańczy.