Wędkarstwo

Jezioro Pomorze usytuowane jest na równinie augustowskiej, na wysokości 123 m n.p.m. Jezioro zaliczane jest do form rynnowo-wytopiskowych. Ma mocno rozbudowaną linię brzegową. Swoim kształtem przypomina trójkąt. Powierzchnia wynosi 295 ha, długość 4,4 km, szerokość 1,4 km, a maksymalna głębokość to 23,5 metry.

Brzegi jeziora porośnięte są lasem sosnowym, w większości łatwo dostępne. Przez jezioro przepływa rzeka Marycha, która płynie z północy, z odległego o 9 km jeziora Sejny i kieruje się na wschód, do Czarnej Hańczy. Do północno-wschodniej odnogi wpada struga długości 1,7 km, odprowadzająca wody z jeziora Kunis i siedmiu jezior położonych na północy.

Roślinność wynurzona nie jest zbyt bujna – to przede wszystkim trzcina pospolita i pałka wąskolistna. Lecz roślinność zanurzona jest bardziej urozmaicona (moczarka kanadyjska, rdestnica, wywłócznik i rogatek), tworzą wspaniałe podwodne łąki. Dno jeziora jest piaszczysto-żwirowe, jedynie przy brzegach lekko muliste. Woda w zbiorniku jest czysta i poza okresem zakwitu fitoplanktonu ma stosunkowo dużą przezroczystość.

Jezioro sławne jest z dużych szczupaków, leszczy i okoni. Złowimy tu również sieje, płocie, liny, węgorze i sielawy. W maju i czerwcu poszukiwania szczupaka najlepiej zacząć od stoków lawicy przybrzeżnej bądź przy oczaretach. Zimą spod lodu biorą dorodne „garbusy” i płocie. Znakomitą bazą wędkarską jest Ośrodek Wypoczynkowy w Kuklach: wspaniały pomost umożliwiający łowienie o każdej porze roku, wypożyczalnia łodzi. W Ośrodku można kupić pozwolenie na połów ryb, zamówić posiłki (dobra regionalna kuchnia), noclegi w budynku hotelowym i stanicy wędkarskiej. Wędkarze mogą korzystać z wiaty na ognisko, wędzarni ryb i wydzielonego miejsca do ich obróbki.

Jezioro Pomorze należy do Polskiego Związku Wędkarskiego, Okręg w Białymstoku.

Dane GPS: N 54° 2′ 4” E 23° 24′ 27”